Estás en:Cultura Premios

Premio "Torrente Ballester" de narrativa

Torrente G.jpgCo ánimo de contribuír a acrecentar a calidade fabuladora e a creatividade que caracteriza as nosas escritoras e escritores, e coa vontade de homenaxear o ferrolán Gonzalo Torrente Ballester, a Deputación Provincial da Coruña, convoca o Premio "Torrente Ballester" de narrativa.
 

Ano 2022: XXXIV Premio

Histórico do premio

CONVOCATORIAAUTOR/AUTORAOBRA
2022: XXXIV Premio (castelá)Deserto
2022: XXXIV Premio (galego)Amador Castro MourePronto hei de
volver (presentada co lema Blam! Rosario de Chiquinquirá Fernández)
2021: XXXIII Premio (castelá)María Cureses de la VegaNi luz ni llanto
2021: XXXIII Premio (galego)Raúl M. Santos AgeitosCornucopia
2020: XXXII Premio (castelán)Clara Escajedo PastorLo que somos
2020: XXXII Premio (galego)X. Ricardo Losada VicenteO rosario e a buguina
2019: XXXI Premio (castelán)Miguel Sánchez RoblesEl síndrome de Hybris
2019: XXXI Premio (galego)

Ex aequo:

Antón Riveiro Coello

Alexandre Alonso Alonso

Ex aequo:

O paraíso dos inocentes

Crónica denigrante

2018: XXX Premio (castelán)Dolores Torrano VicenteLa Argentina que Dios quiere, viaje austro-atlántico
2018: XXX Premio (galego)Xabier López López900
2017: XXIX Premio (castelán)

Ex aequo: 

Fátima Martín Rodríguez

Ana Rivera Muñíz

Ex aequo:

Él ángulo de la bruma

Lo que callan los muertos

2017: XXIX Premio(galego)Manuel Antonio Piñeiro FernándezA través do fume
2016: XXVIII Premio (castelán)Vicente Luis MoraCabeza de Vaca
2016: XXVIII Premio (galego)Eli RíosLuns
2015: XXVII PremioBlanca RiestraGreta en su laberinto
2014: XXVI PremioBerta Vias MahouYo soy El Otro
2013: XXV PremioJorge Eduardo BenavidesEl enigma del convento
2012: XXIV PremioErnesto Pérez ZúñigaLa fuga del maestro Tartini
2011: XXIII PremioEsther Bendahan CohenTratado del alma gemela
2010: XXII PremioJosé María GuelbenzuEl hermano pequeño
2009: XXI PremioMilagros Frías AlbaláEl verano de la nutria
2008: XX PremioCarlos González ReigosaA vida do outro
2007: XIX PremioXosé Manuel Pacho BlancoA choiva do mundo
2006: XVIII PremioJose María MerinoEl lugar sin culpa
2005: XVII PremioAndrés BarbaVersiones de Teresa
2004: XVI PremioLuisa CastroPodría hacerte daño
2003: XV PremioXesús Constela DoceAs humanas proporcións
2002: XIV PremioRubén AbellaLa sombra del escapista
2001: XIII PremioCésar GavelaEl obispo de Cuando
2000: XII PremioXosé Vázquez PintorA memoria do boi
1999: XI PremioCarlos Martínez MontesinosUna bandada de mujeres muertas
1998: X PremioFrancisco Javier Guzmán FernándezBrigada Lincoln
1997: IX PremioFernando Palazuelos GeteLa trastienda azul
1996: VIII PremioXosé Carlos Caneiro PérezUn xogo de apócrifos
1995: VII PremioManuel Rivas¿Que me queres, amor?
1994: VI PremioJosé María ParreñoLas guerras civiles
1993: V PremioAntonio PereiraLas ciudades de Poniente
1992: IV PremioVictor F. FreixanesA cidade dos Césares
1991: III PremioIgnacio Martínez de PisónNuevo plano de la ciudad secreta
1990: II PremioVlady KociancihTodos los caminos
1989: I PremioPedro CrespoLa muerte en la boca